کانون ارزیابی چیست ؟
بازدید : 63 | جمعه 22 مهر 1401 - 18:06
mobi78
ارسالی ها : 1
عضویت : 22 /7 /1401
کانون ارزیابی چیست ؟
کانون ارزیابی چیست؟

کانون ارزیابی به یک مکان اطلاق نمی‌شود. واژه‌ی کانون ارزیابی درواقع فرایندی است که به‌طور فزاینده‌ای توسط سازمان‌ها برای ارزیابی کارکنان استفاده می‌شود. چه به عنوان بخشی از فرایند استخدام و چه برای ترفیع درون‌سازمانی و رشد کارکنان.
کانون ارزیابی بر مجموعه‌ای از تمرین‌های متنوع متمرکز است که برای شبیه‌سازی ابعاد مختلف محیط کار طراحی شده‌اند. می‌توان کانون ارزیابی را به‌صورت کاربردی این‌طور تعریف کرد: روشی برای ارزیابی عملکرد و شایستگی که توسط ارزیابان آموزش‌دیده بر روی گروهی از شرکت‌کنندگان، با استفاده از فرایندهای مختلف تشخیص استعداد به‌منظور به دست آوردن اطلاعاتی در مورد «توانایی‌ها یا امکان رشد» متقاضیان اعمال می‌شود.
شما به‌ احتمال زیاد در نقاط حساس شغل خود با یک کانون ارزیابی روبه‌‌رو خواهید شد، به‌عنوان مثال:


  • به‌عنوان یک فارغ‌التحصیل که برای اولین شغل «واقعی» خود درخواست کار می‌دهد.

  • هنگام انتقال از یک سِمت نظارتی به سمتی مدیریتی.

  • هنگامی که خواستار سِمتی در هیئت‌مدیره هستید.


انواع کانون ارزیابی کدام‌اند؟
اکنون که پاسخ دادیم کانون ارزیابی چیست، در ادامه انواع کانون ارزیابی به ویژه کانون ارزیابی و توسعه مدیران را بررسی می‌کنیم. چهار نوع کانون ارزیابی وجود دارد:
کانون ارزیابی فارغ‌التحصیلان نخبه (Elite graduate assessment centre)این نوع از کانون‌های ارزیابی توسط معتبرترین سازمان‌های دولتی استفاده می‌شود که معمولا چندین ده متقاضی بسیار مشابه برای هر پیشنهاد کاری وجود دارد.
کانون ارزیابی فارغ‌التحصیلان (Graduate assessment centre)کانون ارزیابی فارغ‌التحصیلان توسط بسیاری از سازمان‌ها به‌منظور استخدام سالانه برای برنامه‌های مدیریت فارغ‌التحصیلان (برای کارآموزی که یک مدرک دانشگاهی را با موفقیت به پایان رسانده و در حین شرکت در یک برنامه مدیریتی، آموزش‌های حین کار را دریافت می‌کند) استفاده می‌شود. این سازمان‌ها معمولا بانک‌ها، شرکت‌های خدمات عمومی و برخی ادارات دولتی هستند. رقابت در اینجا به‌اندازه‌ی برنامه‌های نخبگانی شدید نیست و استانداردها از نظر دستاوردهای تحصیلی در سطح پایین‌تری قرار دارند.
کانون ارزیابی مدیران (Management assessment centre)داوطلبان کانون ارزیابی مدیران از نظر سن، دستاوردهای تحصیلی، دستاوردهای شخصی و تجربه‌ی کاری بسیار متنوع‌تر از کسانی هستند که در کانون ارزیابی فارغ‌التحصیلان شرکت می‌کنند. در فرایند، کانون ارزیابی در تلاش است مشخص کند که آیا داوطلبان می‌توانند شایستگی‌های خود را در سطحی بالاتر از آنچه به آن عادت کرده‌اند، نشان دهند یا خیر.
کانون توسعه (Development centre)شما به‌احتمال زیاد با پیشرفت و انتقال از سِمت‌های عملیاتی به سمت‌های مدیریتی یا از یک سمت عمومی به یک سمت فنی یا راهبردی‌تر، اغلب به‌عنوان بخشی از برنامه‌ی مدیریت فارغ‌التحصیلان در یک سازمان مانند موسسه رشد و سرمایه انسانی رسا ، در یک کانون توسعه شرکت خواهید کرد.
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش


برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :
آپلود فایل