دربی مشهد

loading...
عنوان پاسخ بازدید توسط
0
30
saranaderi
0
41
mobi78
2
347
radmehr7

 دربی در مشهد

 جدال استقلال و پرسپولیس در مشهد

ادامه مطلب...

 

چهار سال تمام، درهای ورزشگاه‌ دومین شهر بزرگ و پرجمعیت ایران مشتاق باز شدن به روی بازی‌های لیگ‌برتر بود و رنگ آن را به خود ندید. سقوط ابومسلم در فصل 89-88 به دسته‌ پایین‌تر، ظهور پدیده را در فصل چهاردهم به همراه داشت. تیمی که در سال 92 امتیاز مس سرچشمه را گرفت و خود را بالا کشید تا در اولین فصل حضورش در لیگ‌برتر در میانه جدول بنشیند.

سیاه‌جامگان ابومسلم، مهاجر فصل پانزدهم لیگ‌برتر، تعداد تیم‌های مشهد را به عدد دو رساند تا رقابت میان پدیده و مشکی‌پوشان زیرپوستی و آرام شکل بگیرد.

اما کدام یک از این دو تیم در بین مردمان خراسان محبوب‌تر است؛ این سوالی‌‌ست که باید برای پاسخ به آن به تاریخچه ابومسلم در مشهد برگشت.

تیم ابومسلم، زاده 1349 است. زمانی که حشمت مهاجرانی به همراه برادرانش باشگاه ابومسلم را تاسیس کرد، رفته رفته ردِ محبوبیت این تیم را در مردمان خراسان می‌‌شد جستجو کرد. تیمی که همچنان خراسانی‌ها خود را هوادار آن می‌‌دانند هرچند که اصل وجودش در ابرهای ابهام مانده باشد. این تیم پس از سقوط و مشکلات مدیریتی و مالی هر روز داستانی تازه را برای خود رقم می‌‌زد تا جایی که تکلیف سرنوشت این تیم و مالکیت اصلی آن همچنان تاریک است.

نام قدرتمند ابومسلم و طرفداری بی‌چون و چرای خراسانی‌ها از این تیم، پدیده را بر آن داشت تا به دنبال افزودن "ابومسلم" به عنوان نام خانوادگی باشگاه باشد. امری که اگر به نتیجه می‌‌رسید انبوه تماشاچی‌ها را به ورزشگاه می‌‌رساند. اما پدیده همچنان با نام شناخته شده‌اش به فوتبال خود ادامه می‌‌دهد. شرکتی که پیش از مشکلات مالی به نوعی و پس از آن هم به نوعی دیگر برای مردم و هواداران نام آشناست.

اما باشگاه سیاه‌جامگان که در سال نود تاسیس شد شاید بیشتر از هر تیم دیگری عطر و یاد ابومسلم را برای مشهد به همراه داشته باشد؛ تیمی که موسس آن، محمدرضا عباسی، از مدیر‌عاملین سابق ابومسلم بوده و با جمعی از پیشکسوتان این تیم، باشگاه "سیاه‌جامگان ابومسلم" را با خرید امتیاز یک تیم دسته دومی به لیگ پانزدهم کشاند و گویا همان "ابومسلم" چسبیده به انتهای نام سیاه‌پوشان کار خود را کرده و تاثیرش را گذاشته است. حالا سایت رسمی باشگاه سیاه‌جامگان تغییر نامش به ابومسلم خراسان را در نظرسنجی خود آورده و شاید با موافقت این تغییر چرخه رقابت این دو تیم گردش محسوسی داشته باشد.

اما حالا با مقایسه دو بازی در خانه پدیده و سیاه‌جامگان می‌توان تاثیر پسوند ابومسلم را در تعداد تماشاچیان دیدارهای این دو تیم دید؛ هرچند در بین فوتبالی‌های نسل جدید شاید دیگر نام قدیمی ابومسلم مطرح نباشد و پدیده که یک فصل هم بیشتر فرصت داشته تا جای خود را در بین فوتبال‌دوستان خراسان باز کند، با کسب نتایج چشمگیر دسته‌ی هوادارانش را بزرگتر کند؛ محبوبیتی که در آن فعلا یک قدم عقب‌تر از تیم همشهری‌اش است؛ درست مثل جدول لیگ پانزدهم که تا به اینجا یک پله پایین‌تر نشسته است. هفته ششم رقابت‌های لیگ و دربی‌مشهدی‌ها شاید نشان‌دهنده بهتری برای این فرضیه باشد.

 

جدال استقلال و پرسپولیس در مشهد 

حضور سیاه جامگان در لیگ برتر باعث شده تا در فصل پانزدهم شاهد دربی حساس این تیم با پدیده در سطح اول فوتبال ایران باشیم.

این دربی زمانی جذابیت بیشتری برای طرفداران فوتبال به خود اختصاص می دهد که در در ترکیب دو تیم شاهد حضور بازیکنانی با سابقه حضور در استقلال و پرسپولیس هستیم. در جبهه سیاه جامگان بازیکنان سابق استقلال حضور دارند؛ محسن فروزان، رضا عنایتی و در نهایت سعید رمضانی، همگی سابقه حضور در ترکیب تیم استقلال را دارند و در تیم پدیده هم حسین بادامکی، یونس شاکری سابقه حضور در پرسپولیس را در کارنامه شان می بینند. البته محسن یوسفی نیز در ترکیب پدیده سابقه حضور در تیم استقلال را دارد.

حضور 6 نفر از اعضای دو تیم با سابقه سرخابی می تواند دربی مشهد را بیش از قبل جذاب کند و باید دید جدال شاگردان رمضانی و مهاجری فردا با پیروزی کدام تیم به پایان خواهد رسید.

ارسال نظر

نظرات ارسال شده

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آمارگیر

 • :: آمار سایت
 • کل مطالب : 89
 • کل نظرات : 104
 • افراد آنلاين : 5
 • تعداد اعضا : 284
 • بازديد امروز : 195
 • بازديد ديروز : 308
 • بازديد کلي : 1,715,570
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 44.192.115.114
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :
X بستن پنجره شارژ رایگان ایرانسل